Facebook Sizin Hakkınızda Ne Biliyor?

Herkese Merhaba,

En son Facebook’un kullanıcı verilerini 3. parti şirketler ile izinsiz paylaştığı ve hatta bunun Amerika’da seçimlerde partiler tarafından kullanılıp reklam malzemesi haline getirildiği ortaya çıkmasıyla birlikte öğrencilerden bir çok soru aldım.

Facebook bizim hakkımızda neler biliyor, hangi verileri saklıyor ve biz bunları nasıl görebiliriz?

Aslında Facebook’un bunun için bize sağladığı bir veri paketi mevcut. Bunu açmak için öncelikle her hangi bir sayfadan Ayarlar kısmına giriyoruz. Bunu kendi sayfanızdan ayarlara tıklayarak yapabilirsiniz:

1) Ayarlar Kısmına Girin

2) Genel Ayarlar Kısmına Gelin ve Facebook Data’mı İndir’e Tıklayın

Bu iki adımı yaptıktan sonra Facebook size bir e-mail atacak ve verileriniz indirilmeye hazır olduğunda indirebilecekseniz. Bu veriler indiğinde klasörün içindeki index.htm dosyasına tıklarsanız tüm verilerin bir web sitesi gibi hazırlanmış şekilde karşınıza döküldüğünü göreceksiniz. İşin ilginç tarafı da burada başlıyor. Özellikle Ads kısmına (hangi reklamlara tıkladığınız, sizi hangi reklamlara hedef aldıkları vb. veritabanı) ve Contact Info kısmına (iletişimde olduğunuz kişilerin telefon numaraları vb. veritabanı) bakmanızı tavsiye ederim.

Sonrasında internette bazı kullanıcılar contact info kısmında sadece kendi telefonunda kayıtlı kişilerin değil tüm sms’lerinin, mms’lerinin vb. verilerin de tutulduğunu ve hayatlarında hiç konuşmadıkları kişilerin de telefon numaralarının kayıtlı olduğunu iddia etmeye başladılar. Bunu duyan dylanmckay ise contact info’dan sms / arama verilerini çıkartmak için bir script yazmış.

Telefon / SMS Verileriniz Tutuldu Mu?

Bunu öğrenmek için Türkçe açıklamalarıyla script’e benim GitHub sayfamdan ulaşabilirsiniz: https://gist.github.com/atilsamancioglu/ed6b3219f163b872b1aed8dbb8ec9ace

Tek yapmanız gereken bunu her hangi bir editörde .rb dosyası olarak kaydetmek. Sonrasında bu scripti Facebook’dan indirdiğiniz klasörün içine koyun ve terminalden .rb script’ini çalıştırın. Eğer SMS/Arama bilgileriniz tutulduysa script’in oluşturacağı cvs klasörünün içinde çıkacaktır!

Atıl Samancıoğlu

3 hakkında “Facebook Sizin Hakkınızda Ne Biliyor?” görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir